5 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim kupisz działkę budowlaną

Marzenie o własnym domu to coraz częstszy sen wielu Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, pandemia i izolacja w czterech ścianach najmocniej dała się we znaki mieszkańcom bloków w centrach miast. To w ich przypadku najmocniej odczuwalny był brak codziennego kontaktu z przyrodą. Nic zatem dziwnego, że coraz liczniejsi z nas rozważają budowę własnego siedliska. A w takim przypadku, na początek, konieczne jest kupienie działki budowlanej. Na co zwracać uwagę?

1. Warunki zabudowy

Ideałem jest kupienie działki, która ma już jasno określone warunki zabudowy, a przynajmniej jest objęta planem zagospodarowanie przestrzennego. Z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dowiemy się, jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy działki, wysokość domu, a nawet rodzaj dachu i jego spadek. W planie poszczególne gminy określają także rodzaje systemów grzewczych, przy czym pamiętajmy, że coraz częściej zabraniają np. używania kotłów węglowych czy sposób odprowadzania nieczystości z działki. To wszystko dość drastycznie ogranicza niektóre marzenia o idealnym budynku, bo może się okazać, że wybudowanie domu w parterze i z płaskim dachem jest po prostu niemożliwe. Wiele gmin nie ma opracowanych planów zagospodarowania, ale to nie znaczy, że będziemy mogli wybudować to, co tylko zechcemy. Przyjrzyjmy się budynkom, które wybudowali nasi potencjalni sąsiedzi, bo prawdopodobnie na taki właśnie rodzaj domu dostaniemy zgodę.

2. Położenie działki względem kierunków świata

Nie zawsze uda się nam postawić dom idealny na działce, która jest nieodpowiednio położona. Ideałem budynków energooszczędnych jest takie posadowienie, które zapewnia nam dostęp do światło południowego w pokojach dziennych, często użytkowanych, a nieco mniej słońca w tych, których używamy rzadziej np. spiżarniach czy pokojach gościnnych. Oglądając działkę, sprawdzajmy, z której strony jest wjazd, a z której możemy zaplanować słoneczny taras. Jeśli okaże się, że południe to akurat kierunek na ruchliwą ulicę, nie będzie to optymalny wybór. Nie zapominajmy, że ograniczają nas także odległości od naszych sąsiadów, które musimy zachować, aby dostosować się do obowiązujących przepisów prawa budowlanego.

3. Lokalizacja i dojazd do działki

Post pandemiczna rzeczywistość sprawia, że tkwi w nas głęboko marzenie o sielankowej wsi i kontakcie z naturą. Nie zapominajmy, tylko że pandemia kiedyś się skończy i może zdarzyć się tak, że codziennie zaczniemy nie tylko dojeżdżać do pracy, ale także wozić dzieci do szkoły i na dodatkowe zajęcia. Zanim kupimy działkę kilka razy pokonajmy trasę pomiędzy nią a naszym miejscem pracy czy szkołą maluchów. Zróbmy to o różnych godzinach, nie zapominając o tych, w których ulice są najbardziej zatłoczone. Sprawdźmy też drogę dojazdową do działki, a przede wszystkim prawa własnościowe. To bardzo istotne, czy dojazd jest własnością gminy, czy naszą, czy być może to droga służebna. Jest to ważne, bo może się okazać, że utrzymanie drogi czy choćby je odśnieżanie to wyłącznie nasza sprawa.

4. Dostęp do mediów

Rzecz jasna, najprościej jest kupić działkę w pełni uzbrojoną. Są one zdecydowanie droższe i trudniej dostępne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przyłącza są nie tylko kosztowne, ale też bywają kłopotliwe. Nie warto zakładać w ciemno, że nie będzie żadnego problemu z przyłączem energetycznym, wodociągowym, kanalizacyjnym czy gazowym. Zanim sfinalizujemy zakup, ustalmy to w odpowiednich instytucjach, bo może się okazać, że w ogóle nie mają w planach budowania przyłączy. Musimy się wówczas liczyć z kosztem wykopania studni głębinowej czy przydomowej oczyszczalni ścieków, a także z korzystaniem ze zdecydowanie droższego gazu z butli do ogrzewania domu. Oczywiście, wszystko jest możliwe do zrealizowania, ale działka powinna być tańsza przynajmniej o tyle, ile będzie nas kosztować rozbudowa infrastruktury.

5. Kształt działki

Działki o nietypowych kształtach, a przede wszystkim te wyjątkowo wąskie bywają zdecydowanie tańsze od tych, które mają kształt idealnego prostokąta czy kwadratu. Może się okazać, że postawienie domu na nietypowej działce uniemożliwia skorzystanie z gotowego projektu i wymaga indywidualnej pomocy architekta. To usługa dość droga, która wpływa na wartość późniejszej budowy. Przed zakupem warto skonsultować ewentualne trudności w biurze projektowym, bo być może budowa, choćby ze względu na przepisy związane z zachowaniem odpowiednich odległości, w ogóle nie będzie możliwa.

Zostaw komentarz